Yaz Mevsiminde Cildimizde Ne Gibi Değişiklikler Olur

Güneşin zaralı etkilerine karşı cildimiz kendini korumak için yaz mevsimlerinde hafif koyulaşır. Bununla birlikte artan hava nem oranları cildimizdeki nem oranını da artırarak kurumayı önler ve cildimizde yumuşamaya neden olur. Böylece yaz mevsimlerinde cildimiz bir ton koyulaşmış, yumuşak ve hafif parlamış şekilde olacaktır.

Yaz mevsimine girmeden önce saç, vücut derinizi ve tırnaklarımızı mutlaka bir dermatolog tarafından kontrol ettirin. Güneş ışığının zarar vereceği veya tetikleyeceği lezyonlarınızı veya hastalıklarınızı tedavi ettirin. Cildinizin ve cildinizin barındırdığı lezyonların güneşten korunması yöntemlerini tartışın ve size en uygun olan yöntemleri saptayın. Ayrıca yaz bitiminde cildinizde meydana gelen değişiklikleri tekrar dermatoloğunuzla birlikte değerlendirin ve cildinizde meydana gelen değişimlerin kozmetik veya yapısal hasarlara neden olmaması için bir an önce tedavilerini yaptırın.

–          Güneş yaz mevsiminde cildimizi nasıl etkiler?

Güneş yaşam için çok önemlidir. Cildimizde enfeksiyonlara yol açabilecek bazı bakteri ve mantarları etkisiz hale getirdiği gibi kemiklerimiz ve bir çok metabolik süreçte görev alan D vitamini sentezi içinde çok önemlidir. Yaz mevsimiyle birlikte artan güneş ışınları ve diğer birçok çevresel etmene karşı cildimiz oldukça savunmasız hale gelir. Yaz mevsimlerinde güneş ve artmış nem kuru ve  alerjik gibi bazı ciltlere iyi gelirken tam tersine yağlı, açık tenli ve güneş hassasiyeti gibi olan bazı ciltlerde de çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.  Cildimizin rengi güneşin zararlı etkilerinden kendini ve vücudumuzu korumak için bir ton koyulaşır. Dinlenme, eğlence veya kozmetik amaçlı güneş banyosu yaptığımız zaman bu koruma refleksi daha fazla çalışarak cildimizde bronzlaşma gelişir. Bu koruma mekanizmasını aşan boyutta güneşe maruz kalırsak cildimizde yanıklar gelişir. Ayrıca koruma sınırlarını aşan fazla güneş teması bir ucu kansere kadar varan bazı cilt ve iç organ hastalıkların tetiklenmesine de neden olur. Güneş ışığına karşı alacağımız basit önlemler cildimizin daha sağlıklı ve daha güzel kalmasına katkıda bulunacaktır.

–          Güneşin cildimiz için kullandığımız makyaj malzemeleri üzerinde ne gibi etkisi olur?

Güneş ışığı, spot ve flüoresan  lambalar, sıcaklık ve nem, kozmetik etken maddesinin daha kısa sürede özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Mesela güneşe maruz veya sıcak ortamda bekletilen kozmetik ürünlerin bütünlüğünün bozulduğu gözle görülebilir. Bu nedenle yaz mevsimlerinde güneşli ortamlarda veya gün boyunca kozmetik ürünlerin kullanılmaması veya minimal düzeye indirilmesi faydalı olacaktır. Kullanılması zorunlu durumlarda üzerlerine en son olarak güneş koruyucu ürünler sürülmelidir. Aksi takdirde güneşle temas eden kozmetiklerdeki bozulmalar cildimizde çeşitli yan etkilere neden olabilir.

–          Deniz veya havuz suyu cildimize zarar veriri mi? havuz veya deniz sonrasında cildimize nasıl bakım yapmalıyız?

Deniz veya havuzda öncelikli dikkat edilmesi geren yönü temiz olmalarıdır. Aksi takdirde cildimizde bir çok enfeksiyonların gelişmesine neden olacaktır. Temiz deniz suyu cildimiz için oldukça faydalıdır. Özellikle cildimize yerleşen bir takım mantar ve bakteriyel  enfeksiyonlar için iyi gelecektir. Ayrıva deniz suyu sedef gibi birçok cilt hastalıklarına da iyi gelebilmektedir. Bununla birlikte havuz suları içerdikleri dezenfektan maddelere bağlı cildimizde alerjik kaşıntılara neden olabilir. Ayrıca havuz kenarlarında ve şezlonglarda yeterli derecede hijyen olmadığı takdirde siğil ve molloskum gibi viral enfeksiyonlarla birlikte çeşitli mantar enfeksiyonlarına da yol açabilir. Deniz ve havuz sonrası alınan duşlar sonrası cildimizde kuruma ve kaşıntıya meyleden çeşitli hassasiyetler gelişebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için duş sonrası su bazlı hafif vücut nemlendiricileri kullanmak iyi olacaktır.

–          Cildimizi güneşten korumak için hangi ürünleri kullanalım?

Güneş cildimizde erken yaşlanmaya neden olan oksidiatif mekanizmaların ana kaynağıdır. Dış faktörlere bağlı deri yaşlanmasında en büyük rolü yaşam sürecimizde güneşten aldığımız toplam ultraviyole dozu üstlenmektedir.  Cildimize ultraviyole teması özellikle kışın kayak mevsiminde dağlarda ve yazın deniz tatillerinde plajlarda maksimum seviyeye ulaşmaktadır.  Eğer cildimizin erken yıpranmasını ve yaşlanmasını istemiyorsak güneşle olan temasımızı, yaşam boyunca elde edeceğimiz toplam ultraviyole dozunu en düşük düzeyde tutmak için mümkün olduğunca kısa tutmalıyız. Güneşten uygun şekillerde korunmayı bir yaşam kültürü haline getirmeliyiz. Özellikle yaz mevsimleri güneş ışınlarının en etkili olduğu saat 10:00-17:00 arası çevresel aktivitelerden kaçınma daha çok kapalı mekan aktiviteleri yapmalıyız. Sağlık ve eğlence amaçlı (yürüyüş, havuz veya denizde yüzme gibi) yaptığımız faaliyetleri özellikle bu saatlerin dışında tutmak cilt sağlığımız için oldukça iyi olacaktır. Etkili bir güneşten koruma için sık dokumalı yapıya sahip ipek ve polyester türleri tercih edilmelidir. Çok açık renkli kıyafetler güneş ışınlarını cildimize yansıtabileceği için çok tavsiye edilmemektedir. Uygun şapka ve güneş gözlükleri kullanımı da sizi güneşten korumaya yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak güneşe direk maruz kalacak yüz, dekolte ve el sırtı gibi vücut bölge derilerimizi cilt yapınıza en uygun güneşten koruyucu kremlerle korumalıyız. Güneş koruyucu kremler güneşe karşı 2-4 saat arası korurlar. Bundan dolayı gün içinde tek bir kere güneşten koruyucu krem sürmek sizi gün boyunca güneşten korumayacaktır. Özellikle gün içinde uzun süreli dış ortam aktivitelerinde güneşten koruyucu kremlerin 3 saatte bir tekrar sürülmesi gerekmektedir. Havuz ve denize gireceksek güneşten koruyucu kremlerde mutlaka “water-resistant, suya dayanıklı” ibaresi olanları kullanmalıyız. Güneşten koruyucu kremler su temasında ortalama 45 dakika kadar koruyucu özelliklerini sürdürürler. Havuz veya denizde güneşten koruyucu kremlerin 45 dakikada bir sürülmeleri gerekmektedir. Havuz veya deniz tatillerinde gün bitimi duş sonrası tüm vücut nemlendiricileri kullanmak gün içinde cildinizde gelişen yıpranmaların onarımı için oldukça iyi olacaktır.

–          Tatildeyken cildimize yapabileceğimiz basit koruma önlemleri var mı?

Olmazsa olmazlar: Cildinize ve yapacağınız etkinliğe göre uygun bir güneşten koruyucu. Tatilde aşırı güneşe maruz kalacağımız için güneş koruyucumuz mutlaka SPF 50+ faktör olmalıdır. Güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde dış aktiviteden kaçınma, güneş gözlüğü, şapka kullanma önemli. Güneş ve deniz banyosunu  takiben duştan sonra uygun nemlendirici kullanma ve mümkünse akşamları güneşe bağlı cildimizde oluşan oksidatif hasarı azaltan c, e vitamini gibi antioksidan içeren kremlerin kullanılması iyi olacaktır.

–          Yaz mevsiminde cildimiz için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Cevap aslında sorunun içinde saklı. Yaz meyve sebzelerini bolca tüketmek cilt sağlığımız için iyi gelecektir. Özellikle güneş hassasiyetini artıran furokumarin içeren bergamot, limon gibi meyve ve sebzelerin tüketilmemesi iyi olur.